Napovednik

Mestna galerija Nova Gorica
Eros Kalos

od 2. do 24. aprila 2009

Tematska razstava Eros Kalos predstavlja erotično motiviko v grafiki in fotografiji. Kuratorski projekt umetnostnega kritika Braneta Koviča sooča različne avtorske pristope k ikonografiji erotizma v najširšem smislu oznake; z eksplicitnega vidika, kjer sta telo ali erotični akt upodobljena neposredno, implicitnega, ko je erotičnost le nakazana, in simbolnega vidika, ko dela le aludirajo na telesnost in različne spolne prakse, ter v časovnem razponu od (poznega) impresionizma do sodobnosti, torej v obdobju zadnjih sto let. Kurator je izbral izključno tuje avtorje, kot uvod v morebitno bodočo razstavo izbranih del slovenskih umetnikov na isto temo.
V izbor so vključena mnoga znana imena iz zgodovine moderne in sodobne likovne in fotografske ustvarjalnosti, začenši s francoskim impresionistom Pierrom-Augustom Renoirom in avstrijskim secesionistom Egonom Schielejem, ki jima z grafičnimi listi sledijo Pablo Picasso, André Masson, Leonor Fini, Shu Takahashi, Miroslav Šutej, Andy Warhol in Tom Wesselmann ter mlada avtorja Sevda Chkoutova in Frédéric Léglise. Med fotografi pa so predstavljeni avantgardistični eksperimentator Man Ray, kontroverzni japonski mojster Nobuyoshi Araki, véliki Helmut Newton, pa še Ralph Gibson, Jeanloup Sieff ter kultna ameriška avtorica Nan Goldin in Sam Taylor-Wood, ena izmed protagonistk sodobne britanske umetniške scene.

Mednarodni grafični likovni center, Ljubljana
Razočarala me je Lara Croft

Slike iz iger

od 7. aprila do 7. junija 2009


Razstavo Razočarala me je Lara Croft, ki je prva tovrstna razstava v Sloveniji, je pripravila avtorska ekipa, v katero so se povezali pisatelj Milan Kleč, umetnostni zgodovinar dr. Lev Menaše, Helena Pivec in Barbara Novakovič, ki delujeta na področju gledališča, ter Boštjan Borič s Fakultete za računalništvo in informatiko v Ljubljani. Izbrali so 250 likovnih podob iz 64 računalniških iger različnih žanrov iz zadnjih nekaj let.

Razstava nas popelje v svet računalniških iger in v njegovo likovno problematiko, tj. statično podobo, izolirano od drugih multimedijskih prvin zvoka, glasbe, renderiranih filmskih sekvenc in računalniške animacije. V tridimenzionalni, realistični podobi računalniške igre je mogoče najti najrazličnejše likovne, literarne, filmske, televizijske in fotografske vplive. Za njihov pregled bi komaj zadostovala debela knjiga, piše Lev Menaše v razstavnem katalogu. »Zahodnjaškim« igram je najbližji vpliv, ki ga v  osemnajstem stoletju začne arhitekt in grafik Giovanni Battista Piranesi s serijo jedkanic Ječe. Vizija orjaških, neracionalno oblikovanih prostorov, ki s svojo mračno veličastnostjo dominirajo nad gledalcem, je ostala vplivna vse do danes. Pod tem vplivom nastane prvi »gotski« roman, Otrantski grad, ki postane zgled za literarna dela Frankenstein, Vampir in Dracula ter glasbeno delo Nosferatu. »Gotsko« literaturo zastopa tudi Edgar Allan Poe, ki je začetnik detektivskih zgodb in eden od pionirjev znanstvene fantastike; njegov vpliv seže do Julesa Verna in Tolkiena.  Vsa ta dela so zaslovela po zaslugi filmskih upodobitev, tudi sicer je vpliv filma v dvajsetem stoletju ogromen (npr. Alien Ridleyja Scotta).
Med likovnimi umetniki je poleg Piranesija najpomembnejši  Caspar David Friedrich s konca 18. in začetka 19. stoletja. Eden od prevladujočih likovnih vplivov v računalniških igrah so njegove upodobitve ruševin gotskih sakralnih arhitektur in katedrala. Najzanimivejši likovni izum pa je s hrbtom proti gledalcu obrnjena in praviloma v simetralo slike postavljena figura, ki stoji pred krajino ter jo opazuje ali pa se, še raje, čustveno predaja dogajanju v njej. Takšna postavitev izenači gledalčev pogled s pogledom naslikane figure, ob tem pa tudi njena reakcija postane reakcija gledalca samega. Naslikani lik postane gledalčev avatar, gledalec pa se tako iz opazovalca spremeni v akterja.


Galerija Jakopič, Slovenska 9 in Galerija Fotografija, Mestni trg 11/I, Ljubljana
Roger Ballen
od 24. marca do 30. aprila 2009

Prvič v Ljubljani je predstavljen Roger Ballen, mednarodno priznan ameriški fotograf, ki živi in ustvarja v Južnoafriški republiki. Razstava poteka na dveh prizoriščih hkrati: v Galeriji Jakopič Retrospektiva 1982-2004, v Galeriji Fotografija pa Boarding House.
Od leta 2002 je Roger Ballen sodeloval na več kot petdesetih razstavah po vsem svetu, med drugim je pripravil samostojni razstavi v narodni knjižnici Bibliothèque Nationale v Parizu in galeriji Gagosain v New Yorku. Njegova dela krasijo številne muzeje, kot so Victoria and Albert Museum v Londonu, Centre Pompidou v Parizu in Museum of Modern Art v New Yorku.

Galerija vžigalica, Trg francoske revolucije 7, Ljubljana
Jean Christophe Couet: Kamuflaža
od 9. do 30. aprila 2009

Ameriški fotograf francoskega porekla Jean Christophe Vincent Couet bo predstavil projekt, nastal v času rezidenčnega gostovanja v MoTA - Muzeju začasnih umetnosti v decembru. Projekt Camouflage se ukvarja s pojavom depresije in samomorilnosti, ki je v Sloveniji pereč problem, a ostaja tabuizirana tema. Couet je fotografsko delo vpletel v neposredno interakcijo, intervjuje in druženja z ljudmi, povezanimi z depresijo. Tako je nastal večplasten in poglobljen portret problema. V delovnem procesu se je ukvarjal s tezo, da je v jedru bolezni kamuflaža oziroma skrivanje pred samim seboj. Couet je sicer fotograf Unicefa za krizna območja, kjer dokumentira predvsem življenja otrok, ter fotograf mednarodne revije Colors Magazine.
Projekt Camouflage je del programa Ljubljana od zunaj.

Galerija Velenje, Titov trg 5, Velenje
Stojan Knežević: Evropejski vudu
od 16. aprila do 23. maja 2009

Razstava Evropejski vudu predstavlja slike in risbe Stojana Kneževića , ki so nastajale v zadnjih letih, delno še med študijem, večina pa že v času samostojnega vključevanja v umetniško sceno.
Barvno so Kneževićeva dela reducirana na nebarvi oziroma pomožni barvi, črno in belo, ki ju oživi z jukstapozicioniranjem travnato zelene, kot prispodobo vitalizma narave in življenja.
Osrednje Kneževićevo delo Evropejski vudu zanj pomeni nekaj, kar se dogaja na zavestni ravni, pridevnik evropejski in ne evropski pa je uporabil zato, ker bi slednji poudaril zgolj gospodarsko-politične komponente stare celine. Zanimivo je, da ravno omenjeno delo naslika v vzhodnjaški maniri, v stilu japonskih lesorezov. Dovolj zgovoren podatek, če se zgolj zavemo, da  vzhodnjaška filozofija gleda na življenje z drugačnimi vrednotami kot evropski zahod. In glede na način življenja, ki ga je ubral mladi slikar, bi lahko rekli, da mu je vzhodni svet po miselnosti veliko bližje kot zahodni svet.

Muzej in galerije mesta Ljubljane, Mestni muzej Ljubljana
"Napoleon rezhe Iliria vstan"
od 12. maja do 31. oktobra 2009


Napoleon rezhe Iliria vstan

Največji letošnji razstavni projekt Mestnega muzeja Ljubljana nastaja ob 200-letnici ustanovitve Ilirskih provinc. Razstava bo oživila čas francoske nadvlade na naših tleh med letoma 1809 in 1813 ter ponudila pregled kratkotrajne, a učinkovite francoske organizacije nove države.
Izpostavila bo temeljni ustanovitveni akt nastanka Ilirskih provinc - mirovno pogodbo iz Schönbrunna, ki jo hrani arhiv ministrstva za zunanje zadeve Francije in bo prvič predstavljena na Slovenskem. Iz muzejev Louvre in Malmaison ter iz pariškega mestnega muzeja Carnavalet in Nacionalnega arhiva Francije bodo izposojeni predmeti in dokumenti, ki zaznamujejo politično in zgodovinsko ozadje Ilirskih provinc. Ob predmetih iz zbirk Mestnega muzeja Ljubljana bodo zaživele tudi muzealije iz muzejev od Pirana do Murske Sobote in od Radovljice do Brežic.

Tehniški muzej Slovenije, Bistra pri Vrhniki
Leteči človek, Stanko Bloudek
1890-1959

od 28. aprila do 3. decembra 2009

Bloudek_model_jadralnegaletalaBloudek_1950Bloudek_drsalisce

Letošnje leto zaznamuje stoletnico začetka motornega letenja - po prvih poletih Edvarda Rusjana sem spada še drugi, prav tako pomemben, letalski pionir Stanko Bloudek. Slednjemu je ob spominu na 50. obletnico smrti posvečena osrednja razstava Tehniškega muzeja Slovenije v letu 2009.
Bloudkovo področje delovanja je obsežno, poleg letalstva in skokov - letenja s smučmi obsega še postavitev montažne avtomobilske proizvodnje, izumiteljstvo, aktivno ukvarjanje s športom, vpeljevanje novih športnih disciplin in organizacijsko delo v športu. Zatorej projekt nastaja v sodelovanju z različnimi institucijami in strokovnjaki za posamezna področja. Ob razstavi bo izšel tudi katalog z naslovom Leteči človek.

Naša spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje strani. Več si lahko preberete tukaj.
se ne strinjam
se strinjam