Vsebine
Naslov
Slovensko
umetnostnozgodovinsko društvo
(SUZD)
Aškerčeva cesta 2
SI-1000 Ljubljana
tel: (01) 241 12 10
Ocene
Beti Žerovc
Akademija likovnih umjetnosti u Münchenu i hrvatsko slikarstvo
Die Akademie der Bildenden Künste in München und die kroatische Malerei
ur. Irena Kraševac, Petar Prelog, Zagreb: Institut za povijest umjetnosti 2008.
Studije i monografije Instituta za povijest umjetnosti, knjiga 29, ilustrirano, 160 strani
München ima že dve stoletji uspešno likovno akademijo in zlasti v drugi polovici 19. stoletja je z njo in nekaterimi drugimi zasebnimi slikarskimi šolami predstavljal kar drugi najpomembnejši svetovni likovni študijski center, takoj za Parizom. Nam Slovencem je ta vloga bavarske prestolnice znana, saj so jo tudi naši likovniki v tem času najraje izbirali za kraj študija, eno od najuspešnejših tamkajšnjih zasebnih slikarskih šol pa je vodil naš rojak Anton Ažbe.
V čast svoji dvestoletnici leta 2008 je Münchenska likovna akademija pripravila ambiciozen program, ki je poleg konkretnih realizacij, na primer v obliki simpozija (1) in razstave v samem Münchnu, tudi v nekaterih državah, ki so sodile v vplivno območje akademije in so bile povabljene k sodelovanju v projektu, spodbudil živahno ponovno preverjanje pretekle likovne produkcije v relaciji do njenih pedagoških izhodišč. Pobudo so na takšen konstruktiven način znali sprejeti tudi naši sosedje Hrvati. Nekakšen stranski rezultat münchenske inciative je tako zanimiva dvojezična publikacija z naslovom Akademija likovnih umjetnosti u Münchenu i hrvatsko slikarstvo, ki je izšla v zbirki Studije i monografije Instituta za povijest umjetnosti in izrecno obravnava navezave hrvaškega prostora na bavarsko in njeno akademijo.
Preberite več: Akademija likovnih umjetnosti u Münchenu i hrvatsko slikarstvo
Martina Malešič
Sporočila prostora. ARHE. Arheologija - arhitektura
Darko Likar, Aleksander S. Ostan, Andrej Pleterski, Janko Rožič, Benjamin Štular
Ljubljana, Založba ZRC, 2008, ilustrirano, 260 strani

Dandanes, ko je slovenska kulturna krajina že dodobra uničena z nenačrtovano razpršeno gradnjo, je kakovost izgubljenega vedno bolj opazna. Pri današnjih posegih, za razliko od starih, tako po večini pogrešamo dobro prostorsko zasnovo in spretno rešene detajle, predvsem pa premišljeno postavitev v prostor. Ta spoštuje okolje, iz katerega izhaja, in sledi njegovim naravnim zakonitostim. Ustvarja hierarhijo stavb in se prilagaja ključnim poudarkom v prostoru. Našteto je seveda pomembno tako zaradi odpirajočih pogledov v krajino kot skladnosti izgleda naselja, predvsem pa zaradi orientacije v prostoru, ki je danes kljub razviti informacijski tehnologiji za človeka in njegovo prvinsko dojemljivost še vedno bistvenega pomena.
Preberite več: Sporočila prostora. ARHE. Arheologija - arhitektura