Ocene

Gojko Zupan
Skrivnosti Benetk
Razstava zoran music. estreme figure, Benetke, Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti, od 3. decembra 2009 do 7. marca 2010

Na enem bregu beneškega Velikega kanala so leta 2009 preurejena Pinaultova Dogana, baročna Sta Maria della Salute, blizu muzej Peggy Guggenheim. Zapuščen je atelje Zorana Mušiča, izstopa pa galerija Akademije, v kateri je bil decembra 2009 razstavljen Leonardov Uomo universale. Na drugi strani lesenega mostu je prenovljena, slikovita beneška palača Franchetti, v katero le manjši plakati vabijo na skromno promovirano razstavo Zorana Mušiča. Izraznost številnih, javnosti prvič pokazanih Mušičevih slik v palači zdrži primerjave z umetninami na drugi strani kanala.

Jakob Klemenčič
Risba na Slovenskem I.
Ljubljana, Narodna galerija, od 15. oktobra do 6. decembra 2009 (podaljšano do 17. januarja 2010)
Katalog ima 85 kataložnih enot, urejenih po rojstnih letnicah avtorjev, in 258 strani.

risba-nasl_kat

Leto 2009 v slovenskih ustanovah, posvečenih razstavljanju likovnih umetnin, ni minilo samo v znaku stoletnice Mušičevega rojstva. Eden pomembnejših dogodkov je bil tudi dvodelni pregled risbe na Slovenskem, prvi splošnejši prikaz te likovne zvrsti po razstavi leta 1961 v Jakopičevem paviljonu, ki pa je zajemala dela za dvajset let nazaj.

Gojko Zupan
Mušič v mondenem Parizu
Pariz, Galerie Claude Bernard, od 4. februarja do 20. marca 2010

Zgolj teden dni pred stoprvim rojstnim dnevom slikarja Zorana Mušiča se je prebudilo mesto njegovih največjih uspehov, Pariz. V Galerie Claude Bernard so za počastitev slikarjeve stoletnice odprli drugo francosko razstavo slik velikega umetnika (prva je bila v Bourg en Bresseu). Razstavo so zaključili 20. marca. Galerie Claude Bernard stoji blizu pariške Ecole des Beaux Arts, sredi niza butičnih prodajnih galerij v preozki ulici lepih umetnosti. Velja za eno tamkajšnjih večjih razstavišč, čeprav je v Ljubljani večja že galerija Ars. Na otvoritvi se je 4. februarja 2010 v pariških dveh prostorih in pred galerijo trlo ljudi. Prevladovali so Francozi starejše generacije. Mnogi so se, morda z nostalgijo, spominjali enega vrhuncev svojega življenja, ko so v vladarskem obdobju »faraona« Françoisa Mitterranda slavili proslave dvestote obletnice revolucije, odpirali novi Louvre in, leta 1995, obiskali veliko retrospektivo Zorana Mušiča v Grand Palais ob Elizejskih poljanah. Tedaj so bili vsi skupaj pomembni in slavni, kakor Jack Lang, ki je bil na letošnji otvoritvi med bolj opaznimi občudovalci Mušičevih slik. Slikovit kontrast med Parižani so bili nekoliko nostalgični nekdanji Jugoslovani, od Branke Bogavac do Jagode Bujić in samozavestni Slovenci z veleposlanikom dr. Janezom Šumrado, ki so ga obkrožali uveljavljeni kulturni ustvarjalci. Mladih radovednežev je bilo 4. februarja 2010 le za vzorec; Zoran Mušič ni idol novih generacij Parižanov.

Asta Vrečko
Marko Jakše, More freshest meat
Muzej in galerije mesta Ljubljane, Galerija Jakopič, od 10. marca do 4. aprila 2010

Marko Jakše (rojen 1959) na razstavi v Galeriji Jakopič predstavlja ciklus del, ki je nastajal od aprila do junija lanskega leta, ko je bil na gostovanju v Avstraliji, zato so naslov razstave in dela v angleščini, slovenski prevodi pa so dostopni na letaku pri vhodu. Sam naslov More freshest meat (Več najbolj svežega mesa) je slovnično napačen, gre namreč za nepravilno dvojno stopnjevanje pridevnika fresh (svež) in to nas napelje na misel, da bo šlo pri teh slikah za neko disonanco ali neskladje, morda pa le pretiravanje.

Naša spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje strani. Več si lahko preberete tukaj.
se ne strinjam
se strinjam