Vsebine
Naslov
Slovensko
umetnostnozgodovinsko društvo
(SUZD)
Aškerčeva cesta 2
SI-1000 Ljubljana
tel: (01) 241 12 10
Ocene in predstavitve
Vasari, gli Uffizi e il Duca Od 14. junija do 30. oktobra 2011 je v Uffizijih mogoče obiskati razstavo, ki je nastala v počastitev petstote obletnice Vasarijevega rojstva, hkrati pa je razstava o arhitekturnem spomeniku, po katerem se sprehajamo in lahko sproti preverjamo detajle, ki jih simultano pripovedujejo: predstavitev v teh prostorih, obstranski zapisi in katalog oz. spremljevalne zloženke. Uffizi kot osrednja stavba florentinskega (in širše gledano evropskega) manierizma, ki je postala simbol mesta, je pogost subjekt v literarnih in filmskih delih, kar so na razstavi predstavili z zgovornimi scenami od Rossellinija (Paisà) in Zeffirellija (Čaj z Mussolinijem) do Jamesa Ivoryja (Soba z razgledom). Razstava pokaže stavbo, ki je bila prvotno namenjena mestni upravi in oficijem oz. oficialom, kot kraj pomembnih dogodkov, pokaže jo kot kraj, kjer se je zdivjalo vodovje Arna v povodnji novembra 1966. Vendar je to le obrobje predstavitve in obrobje razstavnega bistva.
Robi JAKOMIN, Helena SERAŽIN
Andrea Furlan. Non-places
Padiglione Italia nel mondo (razstava v sklopu italijanskega paviljona na 54. mednarodnem likovnem bienalu v Benetkah; kurator Vittorio Sgarbi), 1. junij–31. avgust 2011, Italijanski inštitut za kulturo, Ljubljana
Italijanski paviljon je na 54. beneškem mednarodnem bienalu likovne umetnosti v okviru praznovanja 150-letnice združitve Italije priredil posebne dogodke, ki sežejo onkraj italijanskih državnih meja in na katerih so prvič sodelovali tudi italijanski inštituti za kulturo po svetu. Na skupno pobudo generalnega direktorata na italijanskem zunanjem ministrstvu, pristojnega za spodbujanje italijanskega jezika in kulture po svetu, ter italijanskega zunanjega ministrstva in ministrstva za kulturo, ki so sodelovali pri projektu letošnjega kuratorja, umetnostnega kritika Vittoria Sgarbija, so na vsakem od 89 inštitutov razstavili dela italijanskih umetnikov in umetnikov italijanskega rodu, ki živijo ali razstavljajo v državah gostiteljicah inštitutov. Po večmesečnem evidentiranju na terenu, zbiranju podatkov, analizi in izboru je bilo med 400 umetniki, ki so jih predlagali italijanski inštituti za kulturo, na koncu izbranih 219. Inštituti in izbrani umetniki so bili v italijanskem paviljonu v Benetkah predstavljeni v dvojezičnem katalogu, izdanem pri založbi Skira, ter z 89 videoposnetki, s katerimi so inštituti obiskovalcem pokazali inovativnost in kvaliteto izbranih umetnikov.
Tudi Italijanski inštitut za kulturo v Sloveniji s sedežem v Ljubljani se je odzval vabilu kuratorja omenjene razstavne pobude Vittoria Sgarbija in v svojih razstavnih prostorih na Bregu gostil fotografska dela Andree (Andreja) Furlana (1) in videoinstalacijo Janeza Janše.Preberite več: Robi JAKOMIN, Helena SERAŽIN: Andrea Furlan. Non-places
Pablo Picasso. Leta na Azurni obali
Razstava keramike v galeriji Deva Puri na Bledu, 6. 7.–27. 11. 2011

Preberite več: Tina LAH: Pablo Picasso. Leta na Azurni obali
Tomislav VIGNJEVIĆ: Obrazi renesanse v Berlinu
Obrazi renesanse v Berlinu
Gesichter der Renaissance. Meisterwerke italienischer Portrait-Kunst, Berlin, Bode-Museum, 25. avgust do 20. november Portret in avtoportret sta zagotovo dve izmed najprivlačnejših zvrsti likovne umetnosti in tako se študije ter razstave na to temo kar vrstijo. Ena najzanimivejših in najobsežnejših je zagotovo razstava Obrazi renesanse: Mojstrovine italijanske portretne umetnosti (Gesichterder Renaissance: Meisterwerke italienischer Portrait-Kunst), ki je med 25. 8. in 20. 11. tega leta na ogled v Bode-Museumu in sta jo skupaj pripravila ter izvedla Gemäldegalerie – Staatliche Museen zu Berlin in Metropolitan Museum v New Yorku. Celoto sta zasnovala Keith Christiansen in Stefan Weppelmann, katalog v nemškem jeziku, ki obsega 410 strani, pa je izšel pri založbi Hirmer v Münchnu.
Preberite več: Tomislav VIGNJEVIĆ: Obrazi renesanse v Berlinu
Tomaž ZADNIKAR: Naumburški mojster
Tomaž ZADNIKAR
Naumburški mojster
Der Naumburger Meister. Bildhauer und Architekt im Europa der Kathedralen (Naumburg, Landesausstellung des Landes Sachsen-Anhalt, 29. 6.–2. 11. 2011)